Czy świnka morska może mieszkać z królikiem?


Czy świnka morska może mieszkać razem z królikiem?sświnka morska i królik


Odpowiedź brzmi – STANOWCZO NIE!
Mimo, że często można zobaczyć w sklepach króliki i świnki morskie w jednej klatce i ich zachowanie wobec siebie nie jest wrogie – takie postępowanie jest błędne.

Na początek należy zwrócić uwagę na pewne różnice w ich diecie. Trzymając te gatunki w jednej klatce nie można zapewnić im obu odpowiednich warunków żywieniowych.

Ponadto króliki mają inną anatomię niż świnki, są dużo większe i zajmują więcej miejsca w klatce. Ich sposób porozumiewania się jest odmienny, pewne zachowania i reakcje naturalne i przyjazne ze strony jednego gatunku mogą wydać się dziwne i niepokojące drugiemu. Zwierzęta te mogą być wielkimi przyjaciółmi na wybiegu, jednak nie powinny być traktowane jako partnerzy do wspólnego lokum.
Świnki potrzebują towarzystwa, ale świnkowego. Nawet jak mamy w domu świnkę i królika, lepiej dokupić śwince partnera tego samego gatunku, gdyż przez cały czas, kiedy świnka nie będzie na wybiegu, będzie czuć w okolicy inne zwierzę i z powodu swojej towarzyskiej natury będzie chciała dostać się do niego.
Towarzystwo dla zwierząt jest bardzo ważne, ale trzymajmy świnki ze świnkami, a króliki z królikami.
Autorem tekstu jest Pani Barbara Domagała (Sas), której serdecznie dziękujemy za udostępnienie cennych materiałów i zgodę na ich publikację.

0 komentarzy

 1. Och, problem w tym,że wiele zwierzaków jest łączone według kaprysów… I nawet jeśli się nie gryzą to nie znaczy,że mogą żyć razem. Choć w zoologicznych nagminnie widzę i świnki i króliki razem.

 2. Noo,prawda,ja mam świnkę morską a moja kol (sąsiadka) ma królika i raz chcieliśmy zobaczyć ale jak je razem wsadziliśmy do klatki to się zaczęły gryźć 😉

 3. Świnki nie powinny mieszkać z królikami również (a może przede wszystkim!) z powodu choroby eCUNIULI której to króliki są nosicielami. Choroba ta jest ŚMIERTELNA(!) dla świnek morskich, mogą się nią zarazić poprzez zjedzenie odchodów królika, pasożyt atakuję układ nerwowy świnki.

 4. Pani w sklepie zoologiczny powiedziała mi, że samica królika może być w jednej klatce z samicą świnki morskiej.

 5. ja nie do końca się zgodzę. Od wielu lat mój królik miniaturka mieszka ze świnką w super dużej klatce, uwielbiają się tulić, oblizywać, czyszczą sobie na wzajem futerka ( dziwnie to wygląda, ale oba są zadowolone i gruchają !) Jak je rozdzieliłam widać. było ewidentnie że za sobą tęsknią i jest im smutno. Jednak w przyrodzie różnie bywa 🙂

 6. Nie zgodzę się z tą opinią.Moje 3 świnki mieszkaja z królikiem i się świetnie dogadają i bardzo lubią.Różnica w karmieniu jest nie duża sianko,warzywa i owoce takie same.Jedynie sucha karma jest różna.Ale to nie problem bo zwierzątka mają osobne miseczki i każde korzysta ze swojej (kwestia wychowania zwierzaczka).

 7. Też się nie zgadzam z tą opinia moje dwie świnki( samce ) też mieszkają w jednej klatce z królikiem (także samczyk) i nie zauważyłem żeby się gryzły itp.

 8. Wszyscy macie po trochę racji jednak zwierzątka jak ludzie czasem się lubią czasem nie. Mój króliczek przyjaźni się ze świnka jednak dbam o to aby każdy miał swoją przestrzeń. Świnka ma swoją klatkę i króliczek też, a czas kiedy spędzają razem jest pod moim okiem. Pozdrawiam serdecznie

 9. Niestety w sklepach zoologicznych są ludzi brani z ulicy. Nie znają się na karmach. Ostatnio gdy po prosiłam o dobrej jakości karmę dla szczura dała mi NESTORA – czyli najgorsze G. Innym wypadkiem poszłam po kołowrotek dla koszatniczki. chciała wcisnąć mi taki 22 cm średnicy (za mały dla koszy 28+ powinien być). Ludzie w zoologach wcale nie powinni być naszym autorytetem odnośnie wiedzy o zwierzętach, ale niestety wiele z nas o tym nie wie.

 10. Też się nie zgadzam z tą opinia moje dwie świnki( samce ) też mieszkają w jednej klatce z królikiem (także samczyk) i nie zauważyłem żeby się gryzły itp.

 11. też nie zgadzam się z tą opinią moje dwie świnki mieszkają w jednej klatce z królikiem i się dogadują jest to trzech samczyków.

 12. A ja miałam przez kilka lat samotną świnkę peruwiankę rudą.
  A po 4 latach musiałam adoptować miniaturowego królika.
  Też ruda samiczka.
  Pierwszego dnia wskoczyła swince do klatki a za parę godzin już były przyjaciółkami.
  Myly się, lizały pyszczki i spały przytulone.
  Może dlatego że kiedyś obie były same a może dlatego że obie jasno rude?

 13. Trzymam królika ma juz 5 lat, od 3 lat z dokupioną potem świnką morską, są jak siostry, razem jedzą, piją, śpią kolo siebie, świetniw się chowają, duza klatke czyszcze raz na tydzien, zmieniajac pelet i sianko. Ja jest cieplo wynosze je na trawe przed dom, jak pobiegaja przykrywam góra od klatki, a cale lato tak siedza na dworzu w noct prxykryte kocem, nigsy nie chorowaly, wygrzewaja sie razem w sloncu, nie wiem co bedzie jak jedna by odeszla

 14. Ja się zgadzam jak najbardziej mam swinke samice i królika samca jak królik był mały miał ok 2/3 tygodnie *niestety kupiłam w zoologicznym* To razem były w klatce się kochali A potem królik zaczął być zazdrosny cały czas robił krzywdę swince na początku tego nie wiedziałam myślałam że jakaś choroba ja złapała Ale gdy zachorowała 4 raz na oczy rozdzielilam ich teraz swinka chce do królika się przytulić itp z taka miłością A królik chce ja gryźć lizać w oczy aż jej krwawia jak miałam dzisiaj swinke na rękach królik podszedł gdy zaslanilam reka swinke ugryzl mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *