Wyposażenie

Kiedy kupowaliśmy nasze pierwsze świnki, miałam liczne wątpliwości co do tego, jak konkretnie powinno wyglądać bezpieczne i właściwe wyposażenie klatki dla szczęśliwej świnki morskiej, gdyż opinie hodowców są różne. W dużym skrócie –  na podstawie własnych doświadczeń – podam poniżej optymalną podstawę do stworzenia prawidłowego domku dla świnki morskiej:

Klatka

Klatka z plastikową kuwetą i ocynkowanymi prętami (klatki zabudowane plastikowymi ściankami oraz terraria nie nadają się dla świnek!) o wielkości dobranej odpowiednio do ilości posiadanych świnek, tj. dla dwóch świnek długość klatki powinna wynosić minimum 80 cm, dla trzech 100 cm dla czterech 120 cm. Każdorazowo można jednak śmiało przyznać, że im większą klatkę kupimy, tym lepiej.

klatka dla świnki morskiej

Poidełko

Poidełko o pojemności 0,5 l powinno być odpowiedniej wielkości, aby śwince podczas Twojej nieobecności nigdy nie zabrakło wody. Optymalne będzie szklane - łatwo je czyścić i wyparzyć co jakiś czas, co ułatwi utrzymanie go w czystości.

poidełko dla świnki morskiej

Domek

Moim zdaniem każda świnka powinna mieć domek, chociaż zdania w tym temacie są podzielone. Jednak dobrze jest, aby przestraszona czy zmęczona świnka miała swój bezpieczny kącik w klatce. W pierwszych dniach świnki większą część czasu spędzają w domku, jednak nie zniechęcaj się, bo już po kilku, kilkunastu dniach radośnie biegają po całej klatce, a jednocześnie nie są zestresowane. Zestresowana świnka nie lubi się bawić, jest przestraszona i często zastyga w bezruchu - z pewnością taka świnka nie przyniesie właścicielowi zbyt wiele radości.

My dla naszych świnek wybraliśmy domki drewniane - dostępne są również plastikowe, ale nie są polecane, ponieważ świnka może je zjeść co byłoby szkodliwe lub równie szybko zniszczyć, ścierając sobie na nich ząbki.

domek dla świnki morskiej

Podłoże

Podłoże - w tym przypadku wybór jest skomplikowany a zdania hodowców są skrajnie podzielone. Jednak wyściółka to element absolutnie niezbędny. My przetestowaliśmy: trociny, trociny zmieszane z drewnianymi peletami, dry bed'y z trocinami oraz dry bed ze żwirkiem silikonowym.

Naszym zdaniem najlepiej sprawdziła się ostatnia opcja pod warunkiem dobrego dopasowania dry bed'a do klatki tak, aby żwirek był całkowicie przykryty dry bed'em. Nasze wnioski z testów kolejnych rozwiązań dot. podłoża opiszemy w oddzielnym artykule.

trociny podłoże dla świnek
pelety dla świnki
dry bed podłoże dla świnek

Paśnik na siano

Paśnik na siano. Siano to podstawa diety świnki morskiej wraz z suchą karmą, więc warto zaopatrzyć się w odpowiedni paśnik. Istnieje wiele wymyślnych rodzajów paśników. Wybierzcie, taki, który będzie Wam najbardziej odpowiadał.

paśnik dla świnki morskiej

Miseczki

Miseczki na suchy pokarm i oddzielne na warzywa i owoce. Najlepiej aby miseczki były ceramiczne i stabilne, w ilości oraz wielkości odpowiedniej do ilości świnek, jaką posiadasz.

miseczki dla świnki morskiej

Zabawki

Zabawki nie są koniecznym elementem wyposażenia klatki, ale świnki je uwielbiają, więc jeżeli chcesz sprawić swojej śwince przyjemność, to na pewno znajdziesz wśród akcesoriów coś odpowiedniego. My wybraliśmy polarowe hamaczki oraz polarowe materacyki - świnki bardzo się z nich cieszą i uwielbiają po nich skakać. UWAGA: Kołowrotki czy karuzele nie nadają się dla świnek morskich, ponieważ uszkadzają ich kręgosłup!