walki świnek

Walki świnek odbywają się pomiędzy osobnikami tej samej płci – samiec-samiec, samiczka-samiczka. Do walk dwóch samców dochodzi, gdy obaj starają się o względy jednej z samiczek, co zresztą jest zachowaniem powszechnie występującym wśród ssaków, czy my tego nie znamy? 😉 Samiczki z kolei walczą o terytorium (szczególnie wzmożone walki samiczek możemy zaobserwować podczas ciąży, gdy próbują zaznaczyć swoje terytorium. Jeśli tylko zorientujemy się, że nasza świnia jest w ciąży, dla jej komfortu psychicznego powinniśmy zapewnić jej prywatne lokum!)

 Świnka podczas walki potrafi wpaść w prawdziwą furię, dlatego powinniśmy uważać na własne dłonie w momencie, gdy zdecydujemy się rozdzielić gryzonie. Możemy się tego dopuścić tylko w krytycznych sytuacjach – gdy jedna ze stron ucierpi do krwi.

Ciekawym doświadczeniem było zabranie naszych samiczek na wystawę świnek morskich. Wybraliśmy klatki, w których ulokowaliśmy panie w grupach, w których mieszkały do tej pory w warunkach domowych. Po paru godzinach zaczęło dochodzić do pierwszych sporów. Szczerze mówiąc naprawdę się przestraszyliśmy – ciężko było stwierdzić, która ze świnek rozpoczyna walkę, aż w końcu było trzeba rozdzielić prawie wszystkie samiczki.

Tłumaczyliśmy to stresową sytuacją, jednak to nie wszystko. Dowiedzieliśmy się, że dla świnek nowe miejsce oznacza również nowe ustalenie hierarchii – mimo tego, że do tej pory między świnkami mieszkającymi od małego nie było najmniejszych sporów, tak w nowym miejscu niektóre z nich zaczęły ubiegać się o dominację.

Zachowanie świnek