popcorning

Sama nazwa przywodzi nam na myśl wieczorny seans w kinie z kubełkiem na kolanach… Ale w naszym świecie, a więc w świecie świnek morskich, popcorning nie dotyczy ani jedzenia ani kina (aczkolwiek wielu właścicieli ogląda popcornującą świnkę równie chętnie, jak dobry film) – jest to nazwa charakterystycznego zachowania.

Słowo popcorning wzięło się, choć niełatwo się domyślić, od popcornu strzelającego w górę na rozgrzanej patelni 😉 Bardzo podobnie zachowują się nasze gryzonie. Wielu świeżo upieczonych hodowców niepokoi się, obserwując popcornującą świnkę – faktycznie, jest to zjawisko dość mało powszechne wśród gryzoni i może przywodzić na myśl problemy z koordynacją ruchową.

A teraz do rzeczy: popcorning możemy zaobserwować, gdy nasza świnia jest niewypowiedzianie szczęśliwa i czuje się bezpiecznie. Podskakuje w miejscu bądź w trakcie biegu, często wyginając łapki i obracając się nawet wokół własnej osi.

Moje prosiaki popcornują szczególnie wtedy, gdy wpuszczam je do świeżo posprzątanej klatki lub kiedy dostaną ulubione smakołyki. Zwykle towarzyszy temu bieganie po klatce lub pokoju, jeśli akurat są na zewnątrz.

Dużo częściej możemy zaobserwować to zachowanie u młodych świnek. Ich masa ciała jest niewielka i wybijają się o wiele wyżej niż dorosłe osobniki. Niektóre świnki są skore do popcornowania w okresie młodości, a potem, niestety, całkiem lub prawie całkiem tak jawne oznaki radości zanikają (ale nie w każdym przypadku). Poza tym nie wszystkie świnki popcornują, może się zdarzyć, że świnka nie zrobi tego przez całe swoje życie.

Niestety, nie można nauczyć świnki popcorningu za pomocą tresury. Za to można sprawić, aby zostały spełnione wszystkie elementy, które dają śwince ku niemu powody! 😉

  • stały dostęp do świeżej wody
  • odpowiednie porcje jedzenia i pyszne przysmaki
  • higienicznie utrzymana klatka
  • wstawiane raz na jakiś czas nowe przedmioty (nawet domki) i zabawki. Czasem wystarczy nawet wyprać te, z których świnki korzystały wcześniej!

UWAGA: jeżeli popcorning jest połączony z intensywnym drapaniem i piszczeniem, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza. Istnieje możliwość, że świnka cierpi na chorobę skóry i wykonuje bardzo podobne ruchy do tych, które odczytujemy jako radość.