Pielęgnacja świnek

Poniżej w punktach przedstawię co i jak często należy robić, aby Twoja świnka cieszyła się dobrym zdrowiem:

Mycie i sprzątanie klatki

Niezbędne jest utrzymywanie klatki w czystości. Konieczna jest wymiana ściółki czy w przypadku dry beda jego pranie przynajmniej raz w tygodniu. Zbyt rzadkie sprzątanie może doprowadzić do chorób skóry lub nawet pojawienia się pasożytów.

Karmienie

Karmienie zgodnie z zasadami opisanymi w dziale "Żywienie" (kliknięcie w tytuł tego punktu przekieruje w odpowiednie miejsce).
Według mnie trzeba poświecić na to kilka minut kilka razy dziennie.

Obcinanie

Obcinanie pazurków często jest konieczne, bo podczas aktywności świnka sama ich nie ściera. U oswojonych zwierzaków jest to szybkie i łatwe, ale jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności, najlepiej poproś o pomoc zaprzyjaźnionego hodowcę lub weterynarza.

Jak obcinać pazurki – instrukcja fotograficzna

Zdjęcie z prawej strony przedstawia w jaki sposób zbudowane są pazury. Jeżeli są przezroczyste, obcinanie nie sprawia większego problemu. Większość świnek ma jednak czarne pazury i wówczas należy zachować szczególną ostrożność, aby nie skaleczyć ich palców.

Grafika poniżej obrazuje prawidłowy kąt obcinania oraz długość. Bezpieczniej jest obcinać pazurki częściej, pozostawiając je dłuższe, niż obciąć za krótko i ryzykować skaleczeniem.

obcinanie pazurków świnek
obcinanie pazurków

Kapiel

Kąpiele wodne są zalecane wyłącznie wtedy, gdy świnka jest brudna – robimy to wyłącznie w przypadku absolutnej konieczności. Używamy delikatnych szamponów hipoalergicznych dla zwierząt i unikamy kontaktu wody z uszami, oczami i nosem. Nigdy nie umieszczamy świnki w wannie/misce pełnej wody – może się utopić. Kąpiemy ją w umywalce pod strumieniem letniej wody, delikatnie ją przytrzymując. Zanim zdecydujemy się na kąpiel wodną, warto najpierw użyć chusteczek nawilżanych dla zwierząt – zawierają substancje bakteriobójcze i grzybobójcze, świetnie usuwają zanieczyszczenia i w nieoceniony sposób zmniejszają stres zwierzaka.

Czesanie

Czesanie to jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych czynności pielęgnacyjnych – używamy do tego celu miękkiego, niewielkiego zgrzebła lub szczotki z naturalnego włosia. Warto raz na jeden lub dwa tygodnie wyczesać nadmiar sierści, ponieważ dzięki temu nie będzie ona zostawała na naszych ubraniach lub meblach - do wyczesywania najlepiej sprawdza się u nas furminator.

Nawilżanie

Przesuszona skóra u świnek morskich to często spotykany problem, z którym niemal każdy właściciel ma do czynienia przynajmniej raz w ciągu życia świnki. Każdy troskliwy opiekun czuje podświadomie, że przesuszoną skórę trzeba nawilżyć/natłuścić. Niestety bardzo wiele osób robi to nieprawidłowo, o czym niejednokrotnie słyszałam również od mojego weterynarza. Dlatego też poniżej przedstawiam krótką instrukcję, jak prawidłowo nawilżyć skórę świnki morskiej i nie zrobić jej przy tym krzywdy, tudzież nie spowodować dodatkowych problemów skórnych malucha.

Najpierw należy oczyścić świnkę– szczególnie uszy i łapki, bo to ich zwykle dotyczy problem; można ją ewentualnie wykąpać w letniej wodzie z właściwym, delikatnym szamponem i porządnie wysuszyć. Zaschnięty bród/odchody w połączeniu z oliwką mogą wspomóc namnożenie bakterii.

Następnie należy nałożyć niewielką ilość środka nawilżającego (najbardziej polecane są hydro-spray dr Seidla oraz Ozonella). Jeżeli nałożycie zbyt dużo oliwki lub innego środka, zapchane zostaną pory w skórze, co może spowodować, że skóra nie będzie w stanie oddychać, a martwy naskórek będzie się nadbudowywał tworząc martwą tkankę, powodując w konsekwencji dalsze problemy, takie jak wypadanie futerka lub nawet ropne stany zapalne.

Przed nałożeniem kolejnej warstwy kosmetyku należy zmyć porządnie uprzednio nałożoną oliwkę (nawet jeżeli wydaje się nam, że kosmetyk się w całości się wchłonął). Nie jest wskazane profilaktyczne nawilżanie skóry świnek morskich – powinniście wykonywać ten zabieg tylko wtedy, kiedy skóra jest przesuszona (co widać gołym okiem – łuszczy się, przypominając łupież).

Pamiętajcie, że przesadnym i niewłaściwym nawilżaniem możemy znacznie bardziej zaszkodzić niż pomóc – dlatego dbajcie o swoich podopiecznych z głową. Optymalnie przed zastosowaniem zabiegów nawilżających, skonsultujcie czy przesuszenie nie wynika z chorób skórnych lub nieprawidłowej diety.