ŚWINKI MORSKIE US TEDDY
HODOWLA "THE PIG"

Szczękanie zębami

  1. Dlaczego świnki szczękają zębami?
  2. To zachowanie martwi wielu właścicieli, ale w większości przypadków nie ma powodu do niepokoju. Jako przedstawicieli rasy ludzkiej zachowanie to kojarzy nam się z silnym spadkiem temperatury ciała - nic bardziej mylnego. Przyczyn może być wiele, ale zimno akurat do nich nie należy. ;-)

    Zazwyczaj jest to przejaw negatywnych emocji zwierzaka, takich jak: złość, niezadowolenie, zniecierpliwienie. Im głośniej, tym bardziej świnka chce wyrazić dezaprobatę.

    Może być to również przejaw agresji wobec kompana. Szczękanie może poprzedzać atak.

    W przypadku niektórych świnek szczękanie ząbkami jest oznaką głodu lub pragnienia. Na forach internetowych spotkałam się z opisami świnek, które reagowały w ten sposób na dźwięk lodówki - najzwyczajniej w świecie nie mogły się doczekać, podobnie jak śliniące się na widok jedzenia psy ;-).

    Najbardziej niepokojącym przypadkiem jest nieustające zgrzytanie zębami przez zwierzaka, szczególnie, gdy nie potrafimy znaleźć jawnej przyczyny. Wtedy warto zgłosić się do weterynarza na kontrolę - najprawdopodobniej świnka cierpi na przerost ząbków, gdyż rosną przez całe życie i powinny się ścierać na sianku i suchym pieczywie. Zabieg nie jest jednak tak przerażający, jak może się wydawać. Weterynarz obetnie ząbki i szczękanie z całą pewnością ustanie.
Kontakt: katarzyna@swinkamorska.com.pl , maja@swinkamorska.com.pl
Uwaga! Wszystkie treści znajdujśce się na stronie są chronione prawem autorskim.