ŚWINKI MORSKIE US TEDDY
HODOWLA "THE PIG"

Jedzenie odchodów

  1. Czy należy się niepokoić tym, że świnka je swoje odchody?
  2. Choć wielu z nas może się to wydawać nienaturalne (choć, jeśli się zastanowimy, to jest to bardzo naturalne...) i niezdrowe, to nie ma nic niepokojącego w tym, że świnie zjadają swoje odchody. Nie jest to spowodowane głodem; to raczej instynkt wypływający z zapotrzebowania organizmu. Świnki nie są zresztą jedynymi gryzoniami, które tak się zachowują - podobnie jest w przypadku królików, chomików, myszy...

  3. Dlaczego świnka je swoje odchody?
  4. Dzieje się tak dlatego, że bobki zawierają mikroelementy, przetworzoną witaminę K oraz witaminy grupy B, które są niezbędne do uzupełnienia diety świnek i mogą zostać ponownie przetrawione (naturalna forma recyclingu) ;-).

    Jest to jednak tylko część odchodów, pozostała część jest niejadalna i gryzonie nie zwracają na nią uwagi. Jadalne odchody posiadają naukową nazwę - są to cekotrofy, podobnie jak i samo zjawisko - koprofagia. Cekotrofy róznią się nieco konsystencją od odchodów nie podlegających przetworzeniu.

  5. Ze świńskiej mitologii...
  6. Spotkałam się też z inną genezą, mniej naukową, zgodnie z którą dziko żyjące świnki, a więc teoretyczni potomkowie naszych zwierzątek, żyły w dość sporych stadach i nie zawsze były w stanie najeść się do syta. W związku z tym żywiły się swoimi ochodami, które mogły ulec ponownemu przetworzeniu.
Kontakt: katarzyna@swinkamorska.com.pl , maja@swinkamorska.com.pl
Uwaga! Wszystkie treści znajdujśce się na stronie są chronione prawem autorskim.